Kaip natūraliai padidinti vaisingumą?

Kaip natūraliai padidinti vaisingumą?

Nesvarbu, ar nusprendėte susilaukti pirmo vaiko, ar penkto – visuomet sunku nuspėti, kiek laiko prireiks, kad sėkmingai pastotumėte. Būna, kad pastoti nepavyksta ir metus ar ilgiau, tuomet diagnozuojamas nevaisingumas ir tenka imtis priemonių norint jį įveikti. Iškyla natūralūs klausimas – kaip galima natūraliai padidinti vaisingumą.

Nevaisingumas Pasaulio sveikatos organizacijos apibrėžiamas kaip liga, kuri neleidžia realizuoti vieno iš pagrindinių poreikių – tapti tėvais – ir kelia ne tik fizinį, bet ir socialinį, psichologinį diskomfortą. Vis dėlto egzistuoja keletas būdų, kurie gali padėti išvengti tokių problemų ir natūraliai padidinti vaisingumą.

Kaip galima natūraliai padidinti vaisingumą?

1. Laikytis tinkamos mitybos principų. Rinkitės sveiką ir vertingomis medžiagomis praturtintą maistą (šviežius vaisius, daržoves, daug baltymų turinčius produktus ir pan.). Sveikos gyvensenos ekspertų nuomone, būtent sveika mityba gerina reprodukcinę sveikatą ir gali panaikinti kiaušidžių bei kiaušintakių patologijas, kurios sudaro ketvirtadalį visų nevaisingumo priežasčių.

Be to, tinkamų maisto produktų vartojimas skatina nuolatinę kiaušialąsčių gamybą. Dėl šios priežasties rekomenduojama raudoną mėsą kartais pakeisti ankštinėmis daržovėmis, vartoti riebesnių pieno produktų, pavyzdžiui, jogurto ar pieno.

Kalbant apie vaisingumą teigiamai veikiančią mitybą, reikėtų akcentuoti, jog svarbų vaidmenį atlieka angliavandeniai – mažas angliavandenių vartojimas gali padėti išlaikyti optimalų kūno svorį ir sumažinti testosterono bei insulino kiekį.

Abu šie hormonai prisideda prie nevaisingumo skatinimo. O kiaušiniai, riešutai ir riebios žuvys (pavyzdžiui, lašiša, skumbrė ar menkė) praturtina organizmą omega-3 riebalų rūgštimis, kurių organizmas savarankiškai negamina. Būtent omega-3 skatina natūralią kiaušialąsčių gamybą ir pagerina lytinių organų kraujotaką. Naudojant šiuos ir kitus tinkamus produktus galima natūraliai padidinti vaisingumą.

 

2. Stengtis palaikyti tinkamą kūno svorį. Nutukusioms ar pakankamai nesveriančioms moterims didėja tikimybė turėti nereguliarų menstruacinį ciklą. Pastojimui palankus kūno masės indeksas (KMI) – 20–24, tad reikėtų stengtis jį tokį išlaikyti.

Medicininė statistika rodo, kad moterys, turinčios viršsvorio, dažnai patiria įvairių nėštumo sunkumų. Turint viršsvorio kankina hormonų, kurių gamybą paskatina riebaliniai audiniai, perteklius, o tai turi neigiamos įtakos tiek ovuliacijai, tiek visai nėštumo eigai.

Pavyzdžiui, per didelis estrogeno kiekis kūne veikia kaip kontracepcija – kūnas tarsi priverčiamas galvoti, jog moteris jau yra nėščia ir praleidžia ovuliacijos procesą. Be to, nutukimas (ar didelis viršsvoris) taip pat padidina riziką susirgti policistinių kiaušidžių sindromu (PCOS) – dar viena galima nevaisingumo priežastimi.

Nemažiau svarbu tai, jog viršsvoris nėštumo metu gali turėti rimtų pasekmių būsimo kūdikio sveikatai – didėja rizika, jog vaikas sirgs 2 tipo cukriniu diabetu ar įvairiomis širdies ligomis. Tuo tarpu moterys, sveriančios nepakankamai, taip pat neretai patiria vaisingumo problemų.

Jei kūno masės indeksas (KMI) nesiekia 18,5, tai reiškia, kad kūnas pradeda gaminti per mažai estrogeno arba visiškai nustoja jį gaminti. O tai sukelia nereguliarų mėnesinių ciklą ir vaisingumo problemas.

Medikai nerekomenduoja prieš nėštumą laikytis dietos, nes tokiu būdu moteris gali išeikvoti naudingųjų medžiagų kiekius ir jų pritrūks ne tik būsimai motinai, bet ir kūdikiui.

 

3. Atsisakyti žalingų įpročių. Alkoholis ir tabakas neigiamai veikia reprodukcinę žmogaus sveikatą. O ypač dažnas alkoholio vartojimas gali sutrikdyti visą ovuliacijos procesą. Medikai įspėja, kad nėštumo metu (3–8 savaitėmis) alkoholio vartojimas yra labai kenksmingas ir gali padaryti negrįžtamą žalą.

Cigaretėse esančios cheminės medžiagos itin kenksmingos moterims, nes žymiai sumažina kiaušialąsčių skaičių. Skirtingai nuo spermos, kuri nuolat natūraliai gaminasi, moters organizmas veikia kitokiu principu. Gyvenimas be žalingų įpročių – tinkamas kelias norint padidinti vaisingumą.


4. Gerti daug vandens. Geriant daug vandens bei vengiant saldžių ir gazuotų gėrimų, galima padidinti savo galimybes pastoti. Tinkamai palaikomas organizmo įsisotinimas vandeniu (hidratacija) gerina kraujotaką bei gimdos kaklelio gleivių savybes, todėl lengviau įvyksta apvaisinimas.

O dehidratacija (vandens trūkumas) priešingai – kenkia kiaušialąsčių sveikatai, todėl sumažėja tikimybė, kad ji bus sėkmingai apvaisinta.

 

5. Valdyti stresines situacijas. Tiek psichinė, tiek psichologinė sveikata yra stipriai susijusi su reprodukcine sveikata. Bandant pastoti neretai patiriamas stresas, kuris gali sąlygoti hormonų pokyčius, neleidžiančius dar ilgiau sėkmingai susilaukti palikuonių.

Mediciniškai įrodyta, kad kortizolis (streso hormonas) trikdo tiek smegenų, tiek kiaušidžių veiklą – o tai dažnai nulemia nereguliarius menstruacijų ciklus.
Kovai su stresu neretai siūloma daugybė sprendimų – meditacija, gilaus kvėpavimo pratimai, įvairios terapijos ir t. t.

Tiesa, hormoniniai sutrikimai yra viena iš nevaisingumo priežasčių (30 proc. nevaisingumo atvejų). Hormoninius sutrikimus gali kelti ne tik stresinės situacijos, bet ir kiti veiksniai – skydliaukės ligos, buvę nėštumo nutraukimai, ankstesni gimdymai, genetiniai aspektai ir kt.

 

6. Stebėti savo ovuliaciją. Norint natūraliai padidinti vasingumą galima atidžiai stebint savo ovuliacijos ciklą. Kiaušialąstės išlieka gyvybingos maždaug 12–14 valandų, o spermatozoidai gali gyventi moters kūne (vaisingo tipo gleivėse) iki 5 dienų. Tad tai, kad jie abu yra gimdoje tuo pačiu metu padidina apvaisinimo tikimybę.

 

7. Pasitelkti netradicinės medicinos priemones. Nevaisingumas tampa visuomenės sveikatos problema ne tik Lietuvoje, bet ir visoje Europoje. Gimstamumo rodiklis, pasak statistikos duomenų, Lietuvoje yra 1,7, Europos Sąjungoje – 1,58.

O gyventojų skaičius laikomas stabiliu tada, jeigu šis rodiklis yra ne mažesnis kaip 2,1. Tokius mažus gimstamumo rodiklius gali nulemti daugelis veiksnių ir vienas iš jų – nevaisingumas.

Pasaulyje kas šeštas žmogus susiduria su vaisingumo problema per savo reprodukcinio gyvenimo trukmę. Kitaip tariant, Europoje net apie 25 milijonai asmenų turi problemų su vaisingumu.

Skaičiai iš tiesų bauginantys. Lietuvoje oficialios nevaisingumo statistikos nėra, tačiau šios problemos sprendimo ieškantys asmenys parodo, kad problema yra aktuali ir ilgainiui dažnėjanti.

 

Kaip galima padidinti vaisingumą natūraliais būdais?

Atsižvelgiant į tokią situaciją, kuriamos įstaigos, kurios tam tikrais metodais ar būdais padeda poroms susilaukti vaikų. Vaisingumo klinikos Vilniuje įkūrėjas Marius Marcinkevičius teigia, kad ne visuomet pavyksta natūraliai padidinti vaisingumą laikantis aukščiau duotų rekomendacijų.

Kartais prireikia ir specialistų profesionalios pagalbos. Būtent tokiu tikslu ir buvo įkurta Vaisingumo klinika Vilniuje, kurioje taikomi ne tik pagalbinio apvaisinimo būdai, bet ir netradicinės gydymo priemonės:

 

1.Akupunktūra. Tradicinės akupunktūros metu, siekiant išgydyti negalavimą ir pagerinti sveikatą, adatomis stimuliuojami tam tikri kūno paviršiaus taškai.

Akupunktūros metu stimuliuojamos raumenyse esančios nervų galūnėlės, kurios perduoda impulsą į užpakalinį nugaros smegenų ragą, o iš čia impulsas siunčiamas į kitus nugaros smegenų lygius, vidurines smegenis ir pagumburio – hipofizės sistemą, kurioje ir atpalaiduojami skausmą malšinantys neurotrasmitoriai.

Vaisingumo klinika Vilniuje, matydama akupunktūros poveikį, gali teigti, jog tai itin veiksmingas nevaisingumo gydymo būdas, nes po akupunktūros procedūrų net 80 proc. padažnėjo sėkmingų nėštumo atvejų.

Tiesa, netradicinės medicinos atstovas M. Marcinkevičius sako, jog prireikus akupunktūra gali tapti tarsi tiltu, siejančiu senuosius gydymo būdus su šiuolaikiškesniais ir apjungiančiais elektronikos galimybes. Tokia inovatyvi procedūra vadinama elektroakupunktūra.

 

2. Šildymas moksa. Akupunktūros taškai gali būti stimuliuojami ir šiluma. Degdama moksa išskiria itin aukštą temperatūrą ir jos skleidžiama šiluma įsiskverbia giliai į žmogaus kūną. Tai vienas iš efektyviausių būdų gydant ginekologinius sutrikimus.

 

3. Fitoterapija. Pastaruoju metu visame pasaulyje auga susidomėjimas natūraliais sveikatos palaikymo būdais. Vienas iš jų – žolelių terapija. Farmacininkai semiasi žinių ir idėjų apie vaistažolių gydomąsias savybes, panaudojimo galimybes, derinius ir receptus įvairių tautų liaudies medicinos lobynuose.

Marcinkevičiaus vaisingumo klinikoje Vilniuje taip pat taikoma fitoterapija, kuri padeda šalinti įvairius nevaisingumo sutrikimus, skausmus, funkcinius disbalansus, imuninės sistemos ir degeneracinius sutrikimus.

Tik dedant pastangas ir sprendžiant iškilusias sveikatos problemas (tarp jų ir nevaisingumą), jas galima išspręsti sėkmingai ir natūraliai padidinti vaisingumą.